Cesty k úsporám energie
Spotřeba energie globálně neustále roste a je nasnadě hledání nových zdrojů. V rámci naší energetické politiky se vedou neustále spory o využívání jádra, či o podíl obnovitelných zdrojů, ale to zásadní se příliš neřeší. Není potřeba hledat stále nové zdroje, je potřeba hlavně využívat zdroje stávající.
Každoročně se například jen v Česku promrhají milióny tun uhlí, a to vše jen díky zastaralosti našich elektráren, které mají účinnost až o 25% nižší než elektrárny v Německu. A jak se k tomu staví ČEZ? Jistě, dílčí opravy probíhají, ale generální rekonstrukce se odkládají. Co se týče hodnoty a prosperity ČEZu, jsou mnohamiliardové investice do expanze firmy v zahraničí ekonomicky výhodné, nicméně ČEZ jako polostátní podnik by měl fungovat i více s ohledem na ochranu životního prostředí a více zisků investovat do efektivnějších a šetrnějších technologií – je nasnadě, co je pro nás přínosnější – milióny ušetřených tun uhlí (méně znečištění, méně zdevastovaného prostoru těžbou…..) nebo příjmy z vlastnictví akcií jiných firem?
Pro mě osobně je odpověď jasná. Je potřeba si uvědomit, že případný nový vlastník ČEZu bude ještě méně motivován aplikovat ekologicky šetrné technologie s dlouhou dobou návratnosti (o privatizaci a zapojení hodnoty ČEZu do důchodové reformy viz programové prohlášení vlády). Ovšem nejenom ČEZ, ale i všichni ostatní se můžou podílet na úsporách energie. Jak?
1. Izolace stěn i střechy nemovitosti, tj. snížit tepelné ztráty. Např. polystyrénovou izolací, respektive minerální vlnou snížíme úniky tepla až o desítky procent. To vše spolu s kvalitními okny (popř. stačí nalepit na okna speciální fólie) může úniky tepla minimalizovat a snížit náklady na vytápění o desítky procent.
2. Rekuperace tepla, tj. odpadním vzduchem opouštějícím Vaši nemovitost ohřívat vzduch čerstvý. Takto se dají nahradit i dnešní energeticky velmi náročné klimatizace – v letním období lze s minimálními náklady čerpat chladný vzduch ze sklepa a chladit jím vzduch v místnosti.
3. Zajistit ohřev vody solární energií. Celková doba přímého slunečního svitu za rok je cca 1600 hodin, na metr čtverečný přitom dopadá ročně cca 1,1 MWh, které můžeme využít. Dokonce i v zimním období je schopen solární kolektor o dostatečné kapacitě ohřát vodu na požadovanou teplotu.
4. Využívání tepla z odpadní vody. K ohřátí jednoho litru vody o jeden stupeň potřebujeme 4,2 kJ. Pokud tedy máme k dispozici vodu o teplotě 9 ○C a chceme ji ohřát na 55 ○C, spotřebujeme na 1 litr celkem 193 kJ. Při průměrné denní spotřebě teplé vody 100 l na osobu to znamená spotřebu 19,3 MJ. Což odpovídá 5,36 kWh. V řeči peněz to znamená roční ztrátu minimálně 4 000 Kč u běžné domácnosti. V průmyslových komplexech jsou ztráty řádově vyšší. Proto je ekonomicky efektivní a ekologicky přínosné aplikovat technologii výměníků tepla, kde bude odpadní voda svoji energii předávat vodě čisté. Při uvažované účinnosti cca 50% to znamená roční zisk 2000 Kč.
5. Výroba elektřiny solárními články. V dnešní době s velmi vysokými výkupními cenami za tuto elektřinu velmi výhodné – ovšem je tady i velký problém – naše přenosová soustava není připravena na tento druh energie. Tj. v případě masového rozšíření této technologie by při slunečném počasí teklo do sítě takové množství energie, že by zkolabovala. Proto je fungování této technologie zatím omezeno pouze jako zdroj doplňkový, popř. jako hlavní zdroj pro objekty nenapojené na přenosovou soustavu.
6. Instalace tepelného čerpadla – stálý a levný zdroj tepla. Problémem je vysoká pořizovací cena, možná i proto není u nás zatím více rozšířen – např. ve Švédsku má tepelné čerpadlo 95% novostaveb. Instalace se ale vyplatí pouze ve větších budovách – v běžných nemovitostech je spíše výhodnější důkladná izolace, rekuperace a doplňkový zdroj tepla (př. krb).
V případě aplikace těchto technologií lze snížit spotřebu energie až o desítky procent (spolu s dnes už více míně samozřejmým využíváním energeticky šetrných spotřebičů). Proto je potřeba v zájmu životního prostředí, i naší energetické soběstačnosti, začít podporovat (dotovat) aplikace těchto technologií.