Pomozme přírodě - budujme tůně!
Likvidace mokřadů trvá již velmi dlouho, s vrcholem za socialismu a éry masivních meliorací. Přitom mokřadní plochy mají svou nezastupitelnou úlohu – vzhledem ke svým retenčním schopnostem zadržují při povodních velké množství vody a naopak v době sucha vodou vylepšují průtoky. Dále jsou také velmi důležitým biotopem pro řadu velmi zajímavých i užitečných živočichů a znatelně zvyšují celkovou biodiverzitu a schopnost krajiny vypořádat se s činností člověka.
Proto bychom se měli snažit nejen o ochranu těch stávajících, ale také o zřízení mokřadů nových. Laická veřejnost se může zapojit zejména budováním nových tůní, kde najde prostor k rozmnožovaní mnoho vzácných druhů organismů, zejména obojživelníků a v okolí vznikne zajímavý mokřadní prostor pro rostlinné společenstva. Nyní stručný návod jak na to:
1) Máte zahradu a chcete jezírko? Nabídka hydroizolačních fólií je dnes již tak široká, že si můžete zbudovat jezírko takřka kdekoliv. Dbát byste měli zejména na mírný sklon břehů, dostatek úkrytů v okolí tůně a vyvarovat byste se měli zejména dnes tak módních KOI kaprů – tito kapři jsou de facto schopni zlikvidovat téměř vše živé, je nutné je intenzivně přikrmovat a s tím souvisí i značné znečišťovaní vody. Pokud se spokojíte s menšími druhy, barevně méně atraktivními, tak nejen že ušetříte za krmivo, ale rybky Vám budou pomáhat i v boji proti řasám a zejména vznikne z vašeho jezírka oáza života.
2) Víte o místě, kam by se tůň hodila? Např. místa, kde hladina spodní vody dosahuje povrchu půdy nebo je těsně pod ním. Pak je třeba rozlišit, kde se dané území nachází – pokud je v chráněném území, tak je třeba se obrátit na správce této lokality – u nejběžnějších přírodních rezervací to je krajský úřad dotyčného kraje. Bude nutno ovšem k tomuto názoru získat vyjádření například Agentury ochrany přírody a krajiny – nebojte se toho, pracovníci jsou ochotní, rádi pomohou, poradí a zařídí co bude potřeba (mluvím i za sebe). Pokud se dotčená lokalita nenachází v chráněném území, stačí sehnat souhlas vlastníka pozemku a můžete se pustit do díla – nejlepší je ovšem předtím se obrátit na místní pobočku ČSOP, či jiného ekologického hnutí, které Vám jistě se vším pomůže.
Stavba jezírka není samozřejmě zadarmo, nicméně stát již pochopil důležitost těchto lokalit a je možnost získat dotace dokonce i na soukromé jezírko. V případě tůni v chráněných území to je opět správce – například krajský úřad, který by měl celou akci zafinancovat. Další možnost financovaní je získaní dotačních prostředků z Programu péče o krajinu (v případě, že půjde o přírodní biotop a ne o okrasné jezírko plné KOI kaprů není problém se získáním financí i pro tůni na vašem pozemku). Další možnosti jsou například obecní úřady, různá ekologická hnutí, sponzoři…… - možností je mnoho, stačí jen iniciativa a nadšení pro správnou věc.
připravil: Radek Hejda