Spolupráce v Evropě, spojení s Evropou, zodpovědná Evropa
Ve dnech 24. a 25. května 2019 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Přinášíme bilanci a nabídku tří důležitých témat Grémia platformy Zvonečník.
Nízká volební účast může nahrát nacionalistům stavějícím jednotlivé státy na první místo, bránícím vzniku všeobecně potřebných celoevropských politik a konstruktivní spolupráci mezi státy. Neoliberálové zase odmítají regulace, aby podnikatelské subjekty nemusely žádat výjimky na znečišťování a strategické oblasti (energetika, lesy atd.) mohly být vesele privatizovány. Ani evropské investice do životního prostředí ale nejsou ničím samozřejmým v případě větších změn rozložení sil v evropském parlamentu.
Volit ČSSD má zásadní význam
Někteří Zelení podporují kandidátku TOP09 s europoslancem Jiřím Pospíšilem. Působil jako místopředseda ODS a jako ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase a Miroslava Kalouska. Jeho nový občanský zákoník přinesl zmatek a novou byrokracii. Preference TOP09 naznačují zisk max. 1 mandátu, a to pro Jiřího Pospíšila.
ANO nabízí "blonďatou Ditu" (lídryni Ditu Charanzovou) obhajující střety zájmu Andreje Babiše na evropské úrovni a horující za TTIP - smlouvu, která měla uvolnit požadavky na dovážené zboží z USA, přičemž EU má dosud výhodnou pozici ve vývozu a menší podíl například geneticky upravených organismů. Díky masivním vlnám odporu veřejnosti je taková smlouva u ledu. Ale pro jisté podnikatelské zájmy přiblížení evropské produkce té americké tu může být více europoslanců, a to v neprospěch spotřebitelů a životního prostředí.
Piráti doufají ve 4 mandáty, šanci má Lukáš Blažej se zkušenostmi z kanceláře europoslance Pavla Poce. Je to bezesporu nadějný ekologický kandidát.
ČSSD nabízí kandidátku již ostřílených europoslanců i nových tváří. Lídr Pavel Poc je europoslanec zajímavý jak pro ekologické sympatizanty, tak kandidátku ČSSD podpoří Miloš Zeman. Zvonečník si velmi váží dlouholeté práce Pavla Poce pro životní prostředí, kdy se v evropském parlamentu zejména z pozice místopředsedy envivýboru angažuje v oblasti omezování jedů (pesticidy, kadmium), nadužívání antibiotik, ochraně zvířat (množírny, převozy) a přírody (invazní druhy) či pomoci transformaci uhelných regionů. Z poslanecké sněmovny zmizel dlouholetý poslanec Robin Böhnisch a případný neúspěch ČSSD v eurovolbách může znamenat podobný osud - na parlamentní úrovni by nebyl žádný zkušený poslanec schopný z vyšší pozice aktivně obhajovat životní prostředí.
Pavla Poce (ČSSD) a Lukáše Blažeje (Piráti) spojila jedna poslanecká kancelář. Úspěšná spolupráce pro ekologii je možná a ekologie spojuje bez ohledu na stranické průkazky :-)
Celoevropské omezení dovozu tropické soji
Odmítáme ničení jihoamerických deštných pralesů kvůli pěstování soji, která má končit u nás. Je to jednak otázka původem tropických olejů (jihovýchodní Asie - palma olejná, Jižní Amerika - soja), které končí nesmyslně jako biosložka v palivech používaných v Evropě. Kolem jejich omezení již EU začala jednat díky aktivitám Koalice proti palmovému oleji zejména ve spojení s českými europoslanci Pavlem Pocem a Kateřinou Konečnou. Sojové pokrutiny jsou ale také důležitým zdrojem bílkovin pro živočišnou produkci a jejich dovoz u nás nahradil pěstování bobovitých pícnin (jeteloviny atd.).
Lámání hlav nad tím, co mají čeští zemědělci jinak na zemědělské půdě pěstovat, v minulosti vedlo k podpoře kukuřice a řepky olejky (na bioplyn a bionaftu). Jelikož se kukuřice obvykle nepěstuje s ochrannými podplodinami, přináší problém s erozí půdy. Řepka patří mezi plodiny nejčastěji ošetřované chemickými postřiky a nejraději by ještě síru z kyselých dešťů. Je nutné usměrnit zemědělské dotace místo podpory řepky a kukuřice směrem k bobovitým pícninám. Pomohlo by to bránit miliardovým škodám na zemědělské půdě a ještě větším škodám na ničených tropických pralesích. To jedině za předpokladu změny evropské směrnice, aby nedošlo jen k přidávání palmového oleje místo řepkového v rámci povinného přidávání biopaliv do pohonných hmot (na což také přímo upozorňuje ministr zemědělství Miroslav Toman).
Proto žádejme celoevropské omezení dovozu krmné soji z tropických oblastí, zlepšení prokazatelnosti původu dovážené soji, změny v dotační politice pro pěstování klíčových plodin a změnu směrnice regulující přimíchávání biopaliv.
Ne vývozu běžného odpadu
Odmítáme vývoz odpadů na "recyklaci" mimo Evropu, aby se zatoulaly dokonce rovnou do moří a rozvojových zemí. Proto žádejme evropský zákaz vývozu běžných odpadů z Evropy. Jde o vyspělou část Světa a s odpady musí být Evropa schopná poradit si zodpovědně sama - ekologičtějších způsobů existuje celá řada, nelze tu žít v nepořádku a ani jinde k tomu nepořádku vést. Ani dálková lodní doprava není bez ekologické stopy.
Připojení k evropské síti vysokorychlostních železnic
Již vláda Bohuslava Sobotky zvedla téma stavby velmi rychlých železnic. V Česku nejvíce rezonuje spojení Prahy a Brna, ale neméně důležité je napojení Česka na západoevropskou síť. Nejméně nákladné je spojení na Drážďany, nejvíce důležitou evropskou křižovatkou je Frankfurt. Chceme, aby zde Česká republika měla dlouhodobě jasno ve vedení tras a mohla se domoci podpory ze strany EU. Dosud Česko velmi rychlé německo-rakouské tratě objíždějí a doslova mu ujel vlak. Železniční spojení z Prahy na Západ musí být schopné konkurovat hlučným a neekologickým letadlům, ale také stále plnějším dálnicím.
Náhledy fotografií ze složky Evropská témata 2019